Mimo niepowodzenia podczas pierwszej próby wyniesienia elementów własnej stacji na orbitę okołoziemską, Chińczycy nadal nie rezygnują z utworzenia nowej bazy w kosmosie i  z powodzeniem realizują kolejne etapy tego kosztownego przedsięwzięcia.

„Niebiański Pałac” – ulepszona konstrukcja

Pierwsze próby wyniesienia w kosmos modułów dla nowej stacji zostały podjęte już wiosną 2018 roku. Niestety podczas pierwszego lotu transportowego doszło do katastrofy, która zniszczyła ważne moduły. Teraz zaprojektowano ulepszoną wersję stacji orbitalnej o nazwie „Niebiański Pałac”. Chiny zapowiedziały, że cały projekt zostanie ukończony do 2022 roku. Sama stacja ma działać przez okres 10 lat. „Niebiański Pałac” będzie znacznie mniejszym obiektem niż Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Cała konstrukcja ma ważyć jedynie 60 ton. Dla porównania obecna stacja ISS waży aż 400 ton. Dla Chin to bardzo prestiżowy projekt, gdyż ma umożliwić w niedalekiej przyszłości wysłanie pierwszych przedstawicieli Państwa Środka na Księżyc. W budowę stacji zainwestowano już miliardy dolarów, dlatego można się spodziewać, że jej konstrukcja zostanie ukończona zgodnie z pierwotnymi planami. Chińska ekspansja w kosmosie powinna niebawem wyraźnie przyspieszyć.

Podczas oficjalnej prezentacji projektu zapowiedziano, że z laboratoriów zlokalizowanych na nowej stacji będą mogli korzystać także naukowcy z innych państw.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.