Mierzenie ciśnienia powietrza cz. 8

Wiemy już, że podnieść wodę w rurce moglibyśmy tym sposobem, gdybyśmy posiadali rurkę dostatecznie długą, tylko do wysokości 32 stóp (= 10 w). Gdyby jednak w górnej części rurki powstał otwór, tak, że powietrze wnikłoby do rurki, cały słup cieczy wnet by opadł.

Pompy wodne bywają: ssące, służące do podnoszenia wody i tłoczące — do wyciskania jej z siebie; ostatnie budujemy najczęściej, jako ssąco-tłoczące, nabierające wodę ze zbiornika i jednocześnie wytłaczające je z siebie.

Pompa ssąca jest to rura (B), zwężona w dolnej części (A), zanurzonej w wodę i opatrzona zazwyczaj u dołu sitem, nie przepuszczającym z wody zanieczyszczeń; na górnym końcu zwężonej części, umieszczony jest zawór ssący (s), t. j. klapa (wentyl), większa od otworu wąskiej części rury, mogąca się więc odchylać tylko ku górze; w górnej, szerokiej części rury posuwa się tłok, szczelnie przylegający do jej ścianki, po środku przedziurawiony; ten otwór zaopatrzony jest w górnym końcu w klapę, również tylko ku górze się odchylającą, czyli w zawór tłokowy.

Comments

  1. By Reklama